Logowanie
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
niezmierny
PostNapisane: 2010-05-20, 18:57 
V
V

VOLVO: S80
Silnik: 2,5 tdi
Rok: 1999
Był na spocie: 0
Przebieg: 0
Nr z parady volvo: 0
Witam!

Jak należy ustawić zbieżność w Volvo? W Vadisie znalazłem odpowiednie tabele - załączam poniżej.

Pytanie moje dotyczy konkretnie kierunku kąta. Mój samochód do S80 z 1999 roku i zgodnie z tymi danymi, przednie koła powinny być ustawione zbieżnie. Z moich doświadczeń życiowych wiem, że w samochodach napędzanych na przednią oś, koła przednie powinny być rozbieżne.

Jak to więc ma być? Może ktoś ma doświadczenie i mi podpowie, bo zbaraniałem, jak zmierzyłem zbieżność przed wymianą drążka kierowniczego i okazało się, że mam koła ustawione zbieżnie :roll:

Profilaktycznie ustawiłem na "0" i zaobserwowałem, że samochód nieco lepiej się prowadzi w koleinach niż wcześniej. Nie jest to chyba wina luzu na wymienionym drążku, bo luz był minimalny.

Proszę o fachową odpowiedź

Załączniki:
zbieznosc.JPG
zbieznosc.JPG [ 46.53 KiB | Przeglądane 1067 razy ]

Ostatnio edytowano 2010-05-20, 20:00 przez niezmierny, łącznie edytowano 1 raz

filip757
PostNapisane: 2010-05-20, 19:36 
VO
VO

VOLVO: V70; S80
Silnik: 2,5TDI; 2,9
Rok: 1998
Był na spocie: 1
Przebieg: 0
Nr z parady volvo: 0
Jeśli to ustawianie o którym piszesz to jest ustawianie domowym sposobem na patyk... to nie polecam. Ale do rzeczy... dane bazowe kąta zbieżności kół przednich i tylnych są wartościami ustalonymi na podstawie konstrukcji całego zawieszenia i tak jak pochylenie kół jest różne w różnych samochodach(nie zawsze zgodne z logiką). Podawanej wartości towarzyszy zawsze dopuszczalna odchyłka czyli w tym przypadku przedział zawiera się pomiędzy 0 st. a 0,20 st.

Dlaczego na początku napisałem, że nie polecam ustawiania zbieżności metodą chałupniczą?
Już tłumaczę...
Pomiar geometrii układu jezdnego obecnie mierzy się zawsze bazując na wartości zbieżności kół tylnych, a to dlatego, że one wyznaczają tzw. oś geometryczną jazdy która w większości przypadków nie pokrywa się z osią pojazdu (zawsze w przypadku kiedy zbieżność jednego koła jest inna od drugiego). Samochód, chciał nie chciał, jedzie tak gdzie wskazuje oś jazdy, a nie oś pojazdu. Przekładając to na ludzki język, kiedy ustawimy zbieżność przodu nie zważając na tył to jadąc będziemy musieli korygować cały czas ciągnący nas w jedną lub drugą stronę tył.
Jest jeszcze wiele innych czynników w całej geometrii które mają wpływ na właściwości trakcyjne, dlatego warto aby regulację wykonywał ktoś kto posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]