Logowanie
Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
fenikss
PostNapisane: 2012-12-15, 18:10 
V
V

VOLVO: S80
Silnik: 2.5 diesel
Rok: 1999
Był na spocie: 0
Przebieg: 233000
Nr z parady volvo: 0
Witam,
mam pytanie czy ktoś wie jakie jest znamionowe ciśnienie które powinna dawać pompa wspomagania w volvo s80 2.5tdi? Chodzi mi oczywiście o zakres ciśnienia ( wolne obroty oraz wysokie).

Mart_000
PostNapisane: 2012-12-17, 12:58 
V
V

VOLVO: v70
Silnik: 2.5 TDI
KW/KM/NM: 103/140
Rok: 2000
Był na spocie: 0
Średnie spalanie: 6,7
Przebieg: 260
Nr z parady volvo: 0
Wydaje mi się że nie znajdziesz takiej informacji. Pompa wspomagania podczas postoju lub jazdy na wprost pompuje płyn przez układ wspomagania praktycznie bez żadnego ciśnienia. Dopiero kiedy skręcasz koła w układzie kierowniczym przymykane są odpowiednie otworki którymi płynie płyn i tworzy się różnica ciśnień, która wspomaga przesuw kół. Maksymalne ciśnienie w układzie jest na maksymalnie skręconych kołach i kierownicy dociągniętej do oporu. I to maksymalne ciśnienie jest jeszcze wielokrotnie mniejsze od tego, które teoretycznie potrafi osiągnąć nawet mocno wyeksploatowana pompa. Gdyby zaślepić powrót płynu do zbiorniczka wyrównawczego, to ciśnienie wzrośnie tak, że w drobny mak porozrywa węże hydrauliczne. Wiem, bo mi się zdarzyło w innym aucie.
Jeśli powodem twojego pytania jest wrażenie słabego działania wspomagania, przyczyną może być owszem, wyeksploatowanie pompy, ale to nie ciśnienie bezpośrednio ma znaczenie, tylko ilość tłoczonego płynu w jednostce czasu. Jeśli podczas przegazowywania wspomaganie działa lepiej niż na wolnych obrotach, to pewnie właśnie siada pompa.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]